Czerwony żółw / La tortue rouge

Wprowadzenie: jest to wspólna produkcja Studia Ghibli i Wild Bunch. Reżyserem został Michaël Dudok de Wit, a producentem artystycznym Isao Takahata. Jest to animacja opowiadająca o życiu i jego cyklu za pomocą metafory losów rozbitka na bezludnej wyspie. Wbrew ogólnie panującym tendencjom film jest optymistyczny, to znaczy pokazuje życie jako zharmonizowany cykl, w którym wszystko jest dobrze poukładane, o ile świat człowieka posłucha natury i zaakceptuje jej rytm.

The Red Tourtle
La Tortue Rouge

Kategoria wiekowa: ,, Czerwony żółw” to animacja tworzona z myślą o widzach dorosłych, ale z uwagi na to, że nie ma w niej brutalnych scen, myślę, że już 10-latki mogą spokojnie ją oglądać. Co innego, czy nie będzie to dla nich zbyt przeintelektualizowane i czy zrozumieją metafory zawarte w filmie zarówno na poziomie wizualnym jak i treściowym, to już musi ocenić opiekun młodego widza. I ważne w filmie nie ma dialogów.

The Red Turtle
La Tortue Rouge

O filmie: jeśli zagubiliśmy gdzieś celowość naszego bycia w świecie, a sens biologicznej egzystencji jest dla nas mglisty,, Czerwony żółw” pomoże odzyskać równowagę, a przynajmniej uspokoi rozbiegane myśli. Być może dzięki niemu skłonimy się ku infantylizowanym w dzisiejszej masowej kulturze radościom z bycia razem, razem z bliskimi, z rodziną bez telewizora, bez laptopa i radia, nawet bez słów. W żółwiu wystarczy po prostu być, przygód natomiast dostarczy nam sama walka o przetrwanie w świecie, w której natura okazuje się pomagać. Żółw pokazuje, iż człowiek może znaleźć ukojenie w świecie nieludzkim, że to właśnie tam leży jego szczęście, co więcej tylko symbioza z tym, co naturalne daje spełnienie. Człowiek w żółwiu jest bardziej cielesny niż duchowy, bardziej zwierzęcy niż kulturalny. I to właśnie zapewnia mu wpisanie się w cykl przyrody, który jest dobry, który zmierza w stronę wypełnienia, a nie niszczenia, który jest prosty i poukładany. Mamy w żółwiu 2 żywioły, człowiek jest gościem, jest przybyszem, któremu natura użycza przestrzeni do życia. Jeśli człowiek zgodzi się na porządek natury będzie szczęśliwy. Każda walka skończy się fiaskiem, ale tylko dlatego, że jest walką niepotrzebną, na którą nie warto tracić energii. Lepiej zająć się byciem niż sprzeciwianiem się, ustąpić czemuś co jest mądrzejsze i odwieczne. Za tą piękną filozofią stoi też piękny rysunek. Czasem zapomniałam o przesłaniu tego filmu i śledziłam kreskę tworzącą morze, wyspę, rośliny, ludzi i nie mogłam się nadziwić jej pięknu i lekkości.

The Red Turtle
La Tortue Rouge

Podsumowanie: film jest świetnie zrealizowany pod względem warsztatu artystycznego. Widać, iż każdy element jest dopracowany. Animacja jest sercem tego filmu, wychodzi jakby przed jego przesłanie, które czasem jest zbyt proste, byśmy mogli w nie uwierzyć.

The Red Turtle
La Tortue Rouge

Gdzie można zobaczyć film: film był nominowany do Oscarów w 2016 roku, wejdzie do polskich kin w czerwcu 2017. Film wygrał projekt,, Scope 100” w Polsce, został wybrany do dystrybucji w Polsce przez 100 niezależnych osób w drodze głosowania spośród 7 propozycji do wyboru.

Oficjalna strona: http://latortuerouge-lefilm.com

Metryczka:

Reżyseria: Michael Dudok de Wit
Rok produkcji:2016
Kraj: Belgia, Francja, Japonia
Czas: 80 min