Kacper i Emma – zimowe wakacje / Karsten og Petra på vinterferie

Wprowadzenie: dzień dobry dzieci, mamy coś specjalnie dla was. Takie powitanie dobrze pasuje do filmu ,,Kacper i Emma – zimowe wakacje”. Jak powiedziała jedna z moich znajomych jej 5-letnia córka kupuje opowieści o Kacprze i Emmie. Opowieści, bo ,,Zimowe wakacje” są drugim z kolei filmem o tej parze bohaterów. I podobnie jak w pierwszym przedszkolaki Kacper i Emma są najlepszymi przyjaciółmi, którzy przeżywają razem ciekawe przygody. Towarzyszą im ich pluszaki – króliczka i lew, które też się przyjaźnią, potrafią mówić do Kacpra i Emmy ludzkim głosem, tłumacząc im różne zawiłości ze świata dorosłych, ale co najważniejsze to dzięki nim przyjaźń naszych bohaterów zostaje ocalona od nieistnienia!

Kategoria wiekowa: 4+

Karsten og Petra på vinterferie
Karsten og Petra på vinterferie

O filmie: Kacper i Emma, dwoje 4-latków, przyjaciół z przedszkola, jadą razem do dziadka Emmy na zimowe ferie. Jadą tam razem, bo rodzice Kacpra w ostatnim momencie zrezygnowali z zimowisk z powodu pracy. Mama Kacpra musi zostać. To niestety staje się powodem konfliktów między jego rodzicami. Mały Kacper zaczyna się bać, że jego rodzice się rozwiodą. Traktując ich kłótnie bardzo poważnie maluch naprawdę się tym przejmuje, ciągle się martwi i jest smutny. Emma nie umie tego zrozumieć, bo też jest małą dziewczynką i zaczyna bawić się z innym chłopcem, mieszkającym niedaleko jej dziadka. Ich przyjaźń wisi na włosku. Kacper jest do tego stopnia zdesperowany, że w celu zwrócenia na siebie uwagi dorosłych i Emmy postanawia wziąć udział w zawodach skoków narciarskich. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że nigdy wcześniej tego nie robił i stając na skoczni ryzykuje bardzo dużo. Czy to wystarczy, by wszystko się poukładało ? Nie wiadomo.

Karsten og Petra på vinterferie
Karsten og Petra på vinterferie

Ważne jest jednak to, że te problemy pokazane są naturalnie. Dziecięcy bohaterowie zachowują się tak, jak przedszkolaki, nawet miny robią takie jak maluchy, które mają po 4, 5 lat. To sprawia, że młodzi widzowie identyfikują się z nimi i ich historiami. Mój synek w trakcie oglądania filmu powiedział, że Kacper na pewno wygra zawody w skokach, co było dla mnie sygnałem, że naprawdę podoba mu się ten film. Są w nim dziecięcy aktorzy, są dziecięce dialogi, są dziecięce decyzje i zachowania. Kacper i Emma są ciągle na pierwszym planie, dorośli wydają się im jedynie towarzyszyć w ich przygodach i rozterkach. Nie znajdziemy w filmie wybitnie prowadzonej kamery, ciekawego montażu, ale za młody widz będzie miał perspektywę małego bohatera, kamera utrzyma się na poziomie wzroku małego aktora, czapki na głowach będą poprzekrzywiane, dzieci będą miały rumieńce i nie do końca pozapinane kombinezony. Na potwierdzenie tego przywołam scenę z jedzeniem gofrów, w której każde dziecko ma całą buzię w dżemie.

Karsten og Petra på vinterferie
Karsten og Petra på vinterferie

Nie wiem tylko, czy młody widz zrozumie wytłumaczenie kwestii rozwodu i rozwodzenia się rodziców, która pojawia się filmie. Nie jest ona tematem dominującym, jest zaledwie perspektywą w tle. Ale może w jakiś sposób pokazuje, jak do rangi dużych problemów urastają w dziecięcych głowach nasze niemiłe zachowania pozostając bez wyjaśnienia. Być może dzięki temu, że zobaczymy to filmie, w czasie wspólnego seansu z dzieckiem, sprawi, iż my dorośli będziemy baczniejsi na swoje postępowanie? Nie wiem, może, to już pozostawia w gestii widzów.

Karsten og Petra på vinterferie
Karsten og Petra på vinterferie

Podsumowanie: kino dobre dla dzieci, kino dla nich prawdziwe, duży plus za kręcenie filmu o dzieciach w dziecięcy sposób, który nie zawsze wydaje się ciekawy dla opiekunów wybierających się z podopiecznymi na seans. Kino dziecięce dobrze zrobione powinno być jednak dla małych, a nie dużych i za to plus dla twórców.

Gdzie można zobaczyć film: film jest dostępny na DVD.

Metryczka:

Reżyseria: Arne Lindtner Næss
Rok produkcji: 2014
Kraj: Norwegia
Czas: 73 min