Kirikou i czarownica / Kirikou et la sorcière

Wprowadzenie: jest to historia oparta na afrykańskiej legendzie o małym chłopcu, który umiał już mówić w brzuchu mamy i był tak odważny, że wyzwolił całą wioskę spod klątwy suszy rzuconej przez złych czarowników.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

Kategoria wiekowa: 6+

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

O filmie: jest to francuska animacja. Scenariusz został stworzony na bazie podania z Afryki. Jego adaptacją zajął się Michael Ocelot, animator stosujący w swoich realizacjach filmowych kadry na bazie figur z teatru cienia.

michel_ocelot
michel_ocelot

Dzięki temu obraz staje się magiczny i nawiązuje w swojej formie do początków tworzenia się kina, chińskich i jawajskich przedstawień z zastosowaniem ruchomych figur wykonanych z papieru, których cienie rzucane na ekran służyły do opowiadania historii na dworach azjatyckich cesarzy i władców. W ,,Kirikou” nie mamy jeszcze takich rysunków, jak w ,,Azurze i Asmarze”, ale widoczna jest już taka tendencja do tworzenia geometrycznych kształtów i tworzenia jednolitych plam barwnych zamiast rozmytych barw i cieniowań.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

Bohaterem opowieści jest małe dziecko, chłopiec o imieniu Kirikou, który zaraz po urodzeniu zaczyna biegać i chce pokonać złą czarownicę Karabę, która więzi wszystkich mężczyzn z wioski i sprowadza coraz to nowe klęski. Nikt oprócz jego mamy nie wierzy, że mu się to uda. On jednak się tym nie przejmuje i próbuje coraz to nowych sztuczek. Po kolejnej nieudanej próbie udaje się nawet do mędrca, który zna wszystkie odpowiedzi, by u niego szukać sposobu na pokonanie okrutnej wiedźmy. Jak to w legendach bywa, okazuje się, że Karaba tak naprawdę nie jest taka zła na jaką wygląda i zamiast siły trzeba użyć fortelu, by zdjąć klątwę i przywrócić wszystko do porządku.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

W filmie mamy bardzo fajną ścieżkę dźwiękową, piękne ilustracje przyrody i dynamiczną akcję. Polskiego widza, może niestety zrazić to, że panie z wioski noszą tylko spódnice, a Kirikou paraduje nago. Piszę niestety, bo film jest pomyślany dla dzieci, jego bohater we Francji jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci animacji wśród młodego widza, a w Polsce trudno byłoby go pewnie pokazać dzieciom na zorganizowanym seansie dla szkoły. Przez to chyba film nie był popularny w Polsce. Nie wiem nawet, czy był w dystrybucji, a szkoda, bo przecież poznawanie ludzkiego ciała i zwyczajów życia różnych społeczności otwiera nas na świat. W Afryce tak już jest, że w niektórych wioskach kobiety noszą tylko dolną część garderoby, a dzieciaki biegają bez ubranek.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

Podsumowanie: animacja jest bardzo ładna i ciekawa. Akcja jest szybka, Kirikou bardzo sympatyczny, a cała historia w mądry sposób pokazuje, że zanim kogoś ocenimy i stwierdzimy, że jest zły musimy mieć do tego dobre argumenty, bo inaczej możemy wyrządzić wielką szkodę.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

Gdzie można zobaczyć film: film można zobaczyć na festiwalach lub kupić płytę DVD z angielską wersją językową.

Kirikou_et_la_sorciere
Kirikou_et_la_sorciere

Metryczka:

Reżyseria: Michel Ocelot
Rok produkcji:1998
Kraj: Francja
Czas: 74 min