O dziewczynie bez rąk / La jeune fille sans mains

Wprowadzenie: baśń braci Grimm,, Dziewczyna bez rąk” w wersji animowanej w wydaniu dla starszej młodzieży i dorosłych. Piękna w formie animacja nawiązująca do malarstwa Matisse’a.

La jeune fille sans mains

Kategoria wiekowa: 14+, nie jest to animacja tworzona dla widzów dorosłych, opowiada o śmierci, seksualności, nienawiści i chciwości.

La jeune fille sans mains

O filmie: jest to francuska animacja wykonana techniką tradycyjnego rysunku. Dość trudna w odbiorze na początku, ale jak tylko przekonamy się do stylu zobaczymy, że idealnie przekazuje treść baśni braci Grimm. Dla mnie rozwija się ona wraz z narracją. Na początku jest bardzo oszczędna, nie ma w niej wielu kolorów, kształty są jedynie zaznaczone pojedynczą kreską, scenografia wydaje się być nawet niewidoczna. Z czasem pojawiają się krajobrazy, mimiki twarzy postaci, ciekawie zastosowane fluorescencyjne barwy i różnorakie kadry: zbliżenia, żabią perspektywę, detale i szerokie ujęcia. Wraz z naszą wiedzą o głównej bohaterce kreska staje się coraz bardziej skomplikowana. Dla mnie trochę odzwierciedla ilość zdarzeń, w których uczestniczyła dziewczyna bez rąk, im jest ich więcej, tym rysunek staje się bardziej złożony i różnorodny.

La jeune fille sans mains

Podsumowanie: głównym elementem tego filmu jest animacja i próba opowiedzenia nią historii jednostki jakby była uniwersalną historią o życiu każdego/każdej z nas. To rysunek gra w tym obrazie główną rolę. Mnie osobiście ta forma urzekła. Pełnometrażowy film był dla mnie zaskakujący, rozwijający się w czasie i zachwycający pod względem artystycznym.

La jeune fille sans mains

Gdzie można zobaczyć film: film był pokazywany na 34. Festiwalu Młodego Widza Alekino! w Poznaniu. Nie będzie w regularnej dystrybucji. Odsyłam do organizatorów festiwalu w kwestii zorganizowania jego pokazu. Kontakt: Marta Grzesiuk: filmy pełnometrażowe / feature films – festiwal@alekino.com, +48 61 64 64 479

Metryczka:

Reżyseria: Sébastien Laudenbach
Produkcja: Les Films Sauvages
Rok produkcji: 2016
Kraj: Francja
Czas:76 min