Sekret księgi z Kells / The Secret of Kells

Wprowadzenie: jest to pełnometrażowa animacja przygotowana przez pochodzącego z Irlandii rysownika Tomma Moore’a. Scenariusz opowiada o chłopcu, który dostaje niesamowite zadanie zilustrowania mitycznej księgi, księgi zwanej Księgą z Kells. Księga z Kells to istniejący w rzeczywistości zabytek. Powstała prawdopodobnie w 800 roku, jest ewngeliarzem napisanym i pięknie zilustrowanym przez celtyckich mnichów. Obecnie można ją oglądać w bibliotece w Dublinie.

Kells
Sekret księgi z Kells

Kategoria wiekowa: 12+, jest też w tym filmie na samym jego początku rysunkowa scena najazdu Wikingów na klasztor, co wrażliwsze dzieci mogą się nieco przestraszyć.

The secret of Cells
Sekret księgi z Kells

O filmie: twórcy filmu stworzyli magiczną opowieść o procesie powstawania niesamowitej księgi. Głównym bohaterem uczynili dwunastolatka, który posiadając talent plastyczny otrzymuje od mnichów zadanie zilustrowania nowego ewngeliarza. Ponieważ nie na co dzień tworzy się takie dzieło widz ma wrażenie, że bierze udział w sytuacji wyjątkowej, dziejącej się raz na setki lat. Siłą sprawczą powstawania książki jest talent drzemiący w małym człowieku, to właśnie on ma moc nadania jej wyjątkowości i prawdziwego piękna. Okazuje się bowiem, że jako jeden z nielicznych zauważa tajemnice drzemiące w naturze, leśne stworzenia i magię przenikającą świat roślin i zwierząt. Będąc dzieckiem ma otwartą głowę i wolę do poznawania tego, co magiczne. Tylko takie połączenie sprawi, że ilustracje przez niego tworzone będą niepowtarzalne i żywe, a książka stanie się jedyną na świecie.,, Sekret księgi z Kells” jest pięknie narysowany, podobnie jak sama księga rysownicy sprawili, że animacja stała się prawdziwym, niepowtarzalnym dziełem sztuki, które dzieci postrzegają również z takiej perspektywy. Dziecięcy bohater jest postacią, z którą mały widz może się utożsamić. A historia jest tak opowiadana, by dzieci mogły ją zrozumieć. Po seansie na pewno będą czuły, że wkroczyły do pięknego świata mitów i baśni.

The secret of Cells
Sekret księgi z Kells

Podsumowanie: studio Cartoonsalon, które jest odpowiedzialne za realizację tego filmu stworzyło piękne dzieło sztuki, które zachwyca najmłodszych i jest dla nich zrozumiałe i możliwe do odbioru. We mnie pozostawiło wspomnienie mądrej opowieści przekazanej za pomocą zjawiskowych ilustracji.

Gdzie można zobaczyć film: film można ewentualnie zobaczyć w ramach zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych przez kina w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Strona filmu: http://www.cartoonsaloon.ie/work/secret-of-kells

Gdzie można kupić DVD: obecnie jest już tylko dostępne DVD w języku angielskim.

Metryczka:

Reżyseria: Tomm Moore
Rok produkcji:2009
Kraj: Belgia, Francja, Irlandia
Czas: 75 min