Wielki zły lis i inne opowieści/Le grand méchant Renard et autres contes…

Wprowadzenie: w lutym 2019 roku nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazała się powieść graficzna Wielki zły lis i inne opowieści .

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Komiks ten jest jedną z najpopularniejszych książek wśród dzieci w wieku od 8 do 12 lat we Francji. Otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême (w jury zasiadali czytelnicy w wieku 8-12 lat). Jej autorem jest Benjamin Renner reżyser, animator, który w 2012 zrealizował Ernesta i Celestynę, a w 2017 podjął się ekranizacji wyżej wymienionego komiksu. Mamy zatem w Wielkim złym lisie tę samą kreskę i kolorystykę, co w Erneście i Celestynie, co tylko jest wielkim plusem dla tego obrazu, nie przypadkiem bowiem Ernest i Celestyna był nominowany w 2014 roku do Oskarów.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Wiadomość o polskiej wersji komiksu stała się oprócz dokonania zakupu książki również pretekstem, by opisać sam film, który już przecież dawno widziałam, bo miał swoją polską premierę na Festiwalu Alekino! w Poznaniu w 2017, gdzie zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci. Oprócz nagrody w Polsce film zdobył też Cezara, odpowiednik francuskiego Oskara.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Kategoria wiekowa: 6+

O filmie: film składa się z 3 historyjek a nie historii, bo każda z nich jest zabawna, łagodna, z życia ludzi i zwierzaków wzięta i z dużym dystansem odnosząca się do poruszanych problemów, aczkolwiek zrobiona tak, by fabuły opowieści zrozumiało niemal każde dziecko. Przez wszystkie części prowadzi nas wielki zły lis, który nie jest ani wielki, ani tak naprawdę zły, mimo, że chce być za takiego uważany.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Ważna jest scena otwierająca film. Zanim zobaczymy bohaterów animacji zostajemy zaproszeni do teatru. Przed nami za czerwoną kotarą ma się coś ukazać, ma zostać odegrane jakieś przedstawienie. Ale kotara nie może być podniesiona, bo nie wszystko jest jeszcze gotowe…słychać głosy, że nie ma ,,maleństwa”, że coś odpada, że…i wtedy ktoś przez przypadek podnosi zasłonę, a tam praca wre. Zaczynamy się z tego śmiać i tak jest już później przez cały film. Sprawy poważne są ukazane z humorem, a każde ze zwierzątek stara się być dobre, odważne, poważne, oddane całym swym małym sercem niebezpiecznym zadaniom. Pokazując przez to, iż każdy może być bohaterem w swojej codzienności. Wystarczy tylko pokonać ,,wielki strach” i ruszyć do działania.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Wydaje mi się, że dzieci od razu to łapią i identyfikują się z bohaterami i ich przygodami. Wyczuwają naturalnie, że nie można nawet w obliczu wielkiego głodu, o którym opowiada druga historyjka,  zjeść 3 małych, wyklutych, co dopiero pisklaków nawet, gdy jest się groźnym lisem. Lepiej stać się wegetarianinem, jak tytułowy bohater i zamiast pożerać zaopiekować się kurczakami, stać się ich obrońcą i opiekunem.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Podsumowanie: mamy komiksowy układ fabuły, artystyczne rysunki i wielką dawkę humoru. Do oglądania całą rodziną.

wielki_zly_lis
wielki_zly_lis

Gdzie można zobaczyć film: film obecnie pokazywany jest w kinach. Dystrybucją zajmuje się Bomba Film.

Metryczka:

Reżyseria: Benjamin Renner i Patrick Imbert
Rok produkcji: 2017
Kraj: Belgia, Francja
Czas: 80 min