Zimowe przygody Jill i Joy / Onnelin ja Annelin talvi

Wprowadzenie: puch…buch…biały puch. Zaczarowany świat, pełen magii, łagodności, ciepła i niesamowitości. Tak mogę ze swojej perspektywy opowiedzieć o świecie wykreowanym w filmie ,,Zimowe przygody Jill i Joy”. I mimo że od początku wiemy, jako widzowie, iż ta kraina jest sztucznie stworzona wcale nam to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie, jesteśmy nią oczarowani i w głębi serca chcielibyśmy, by tak wyglądała rzeczywistość dla naszych dzieci.

Reżyserka filmu Saara Cantell tak opowiada o swoim pierwszym filmie o Jill i Joy( ,,Jill i Joy” 2014): „Najważniejszą rzeczą dla mnie jako reżyserki jest ciepłe i zabawne spojrzenie na świat. Rzeczy nie są wytłumaczalne. Widzowie mogą cieszyć się magią. Głównym tematem w Jill i Joy jest moc wyobraźni i poczucia wspólnoty. To dla mnie najważniejsza rzecz w filmie dla dzieci”.

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

Kategoria wiekowa: 4+

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

O filmie: dla tych, którzy nie znają poprzedniego filmu należy się krótkie wyjaśnienie, będące nieco pomocne dla zrozumienia świata, w którym dzieje się akcja zimowych przygód. Otóż dziewczynki trafiły do tej magicznej krainy w letnie wakacje na skutek zaniedbań ze strony swoich rodziców, którzy nie mieli dla nich czasu ( film Jill i Joy na podstawie książki  Marjatty Kurenniemi z 2015 ). Jill i Joy szukając wsparcia i opieki trafiły właśnie tu, gdzie spotkały tajemniczą Panią Różę oferującą im miejsce w swoim domu na czas zorientowania się przez rodziców, że ich dzieci zniknęły. Okres ten przedłużył się, aż do świąt, które właśnie mają nadejść i które stają się tłem dla drugiej opowieści o przygodach Jill i Joy.

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

Mamy tutaj historię, w której bohaterki przyjmują do swojego domku rodzinę liliputów – Państwa Malutkich. Dziewczynki od razu wierzą w ich istnienie i ich historię o zburzonym domu. Traktują ich z szacunkiem i starają się w niczym im nie ujmować. Przygotowują dla nich normalne jedzenie, rozmawiają z nimi, jak ze wszystkimi i są świadome, że nie wszyscy duzi mogą traktować Państwa Malutkich na poważnie. Ci inni duzi wręcz przeciwnie mogą stać się dla nich zagrożeniem i dlatego wszystko musi zostać zachowane w tajemnicy. Jak jednak, będąc tylko dzieckiem można komuś pomóc wybudować nowy dom? Tu z pomocą przychodzi, czarodziejska Pani Róża, która w magiczny sposób rozwiązuje problem mieszkaniowy Państwa Malutkich. Zanim jednak do tego dojdzie czeka przeżyją kilka niemiłych przygód, łącznie z wylądowaniem w lokalnym cyrku jako główna atrakcja.

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

Hasłem przewodnim całej fabuły staje się motto: ,,przyszłość świata zależy od jego najmniejszych mieszkańców”. I w tym filmie mogą to być zarówno członkowie rodziny Malutkich, jak i jego główne bohaterki Jill i Joy. Dwie dziewczynki, po prostu dwoje dzieci, które pomimo swojej naiwności, zanurzenia w magicznym świecie dzieciństwa, łagodności, serdeczności, naiwności ratują drugiego człowieka.

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

Podsumowanie: na początku może się nam cały ten świat wydać infantylny i przelukrowany, gdy jednak spojrzymy na twarze młodych widzów przekonamy się, że rzeczywiście jest to film pomyślany o nich. Akcja toczy się powolutku, przyczynowo skutkowo, nie ma nagłych przyśpieszeń, nie jest to film łagodnej akcji. Jest to obraz dostosowany do dzieci od 4 roku życia i taki właśnie ma być i to w nim cenię i dlatego też gorąco go polecam. Dzięki niemu zima wyda się nam magicznym czasem, który łagodnie dorosłych wprowadzi w dziecięcą wyobraźnię i postrzeganie świata.

Onnelin ja Annelin talvi
Onnelin ja Annelin talvi

Gdzie można zobaczyć film: w 2017 roku wszedł do dystrybucji kinowej w Polsce. Jego oficjalnym sprzedawcą jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – dział edukacji filmowej.

Metryczka:

Reżyseria: Saara Cantell
Rok produkcji: 2015
Kraj: Finlandia
Czas: 81 min