Chciałabym Wam opowiedzieć o Filmotece Śląskiej.
CZYM JEST FILMOTEKA?
Zaczęło się od tego, że na całym świecie powstawało bardzo dużo filmów. Powstawały w różnych krajach, były robione przez różnych reżyserów, opowiadały o różnych sprawach. W pewnym momencie ludzie zadecydowali, że trzeba je pozbierać, by się nie pogubiły, i by każdy mógł je kiedyś zobaczyć.
Filmoteka jest biblioteką filmów. Ma magazyny i miejsca, gdzie można oglądać filmy. Nasza Filmoteka zbiera filmy z całego świata, ale najbardziej zależy jej na filmach tworzonych na Górnym Śląsku.
Powstała w 2000 roku w Katowicach z inicjatywy Jana F. Lewandowskiego i działa tam do dziś. Każdy może do niej przyjść i porozmawiać o filmach, niektóre z nich zobaczyć, można też wziąć udział w warsztatach i na własnej skórze przekonać się, czym jest Śląskie kino. Ale to nie wszystko – pod ziemią, pod głównym budynkiem znajdują się prawdziwe skarby – filmy. Leżą na półkach, jeden obok drugiego, od podłogi, aż po sufit w specjalnych pudełkach.
Filmy, a właściwie klatki filmowe są umieszczone na taśmie filmowej o szerokości 8, 16 lub 35 mm.
CZYM JEST TAŚMA FILMOWA:
Taśma filmowa wygląda tak:
Jest plastikowa. Składa się z małych okienek, na których są zdjęcia kadrów z poszczególnych filmów. Ponieważ zdjęcia są wyświetlane z dużą prędkością mamy wrażenie, że zdjęcia są ruchome. Z boku koło dziurek ma też za pomocą paska naniesiony dźwięk.
Mamy różne szerokości taśmy:
- 70 milimetrów – najszersza taśma
- 35 milimetrów – najczęściej używana w produkcji filmów
- 16 milimetrów
- 8 milimetrów – używana przez amatorów, być może wasi rodzice też kręcili filmy taką taśmą
Do stworzenia jednego filmu potrzebujemy miliony klatek filmowych, dlatego filmy na taśmie filmowej są bardzo długie i zajmują dużo miejsca. Jeden film mieści się średnio w 6 pudełkach.
Pudełka są poukładane na specjalnych regałach w podziemiach Filmoteki Śląskiej.
Filmoteka Śląska
Zobaczcie, jak może być zniszczony:
Człowiek nie jest w stanie zatrzymać tego procesu, ale może go opóźnić właśnie przez niską temperaturę i pracę konserwatorów.
Konserwatorem taśmy filmowej jest osoba dbająca o to, by film się nie zrywał podczas puszczania go na ekranie. Jedną z metod jest nawilżanie go w specjalnym płynie, który sprawia, że taśma staje się miękka i elastyczna.
Filmoteka Śląska
Żeby zobaczyć taki film w kinie potrzebny jest specjalny projektor, który wygląda mniej więcej tak:
Kinooperator zakłada na niego taśmę z rolki. Przez taśmę przechodzi promień światła z żarówki i dzięki temu powstaje obraz, który widzicie na ekranie.
Filmoteka Śląska znajduje się w tym samym budynku, co kino Kosmos w Katowicach. Jest również częścią Instytucji Filmowej,,Silesia- Film”, która prowadzi kina, zajmuje się produkcją filmów i rozwojem kultury filmowej w województwie śląskim. Tutaj macie dokładny adres Filmoteki. Zapraszamy Was serdecznie do odwiedzin.
Adres:Filmoteka Śląska
ul. Sokolska 66
40-087 Katowice
Instytucja Filmowa,, Silesia-Film”
ul. Górnicza 5
40-009 Katowice
silesiafilm.com