Mapa kin na Górnym Śląsku

NA ŚLĄSKU BYŁO WIELE KIN…

KINO OBJAZDOWE

Takie kino może dojechać wszędzie, dociera do najmniejszych miast i miasteczek. Kino objazdowe nie ma stałego adresu. W samochodzie przewożone były: rozkładany ekran, projektor, głośniki i pudełka z filmami.

KINO PLENEROWE

Dzięki kinu plenerowemu filmy można oglądać na świeżym powietrzu! W takim kinie oprócz ekranu zobaczysz nad sobą niebo, usiądziesz na trawie i będziesz cieszyć się seansem!

GLIWICE

W 1907 roku przy ulicy Zwycięstwa powstało „Grand-Kino” – pierwsze kino w Gliwicach, które już nie istnieje. Mieściło się w okazałym budynku razem ze szkołą muzyczną oraz późniejszym teatrem Victoria.

Prawie 90 lat później w 1993 roku przy ulicy Dolnych Wałów 3 powstało kino studyjne „Amok”. Kino do dziś działa w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach.

ZABRZE

W 1912 roku przy ulicy Padlewskiej powstało Kino Lichtspielhaus. Było najwytworniejszym i największym kinem Górnego Śląska, mieściło 1200 widzów. Poza salą projekcyjną posiadało scenę, orkiestron i garderoby. W 1945 roku zmieniono jego nazwę na Kino Wolność, a następnie na Kino Roma. Jest najstarszym kinem na Śląsku.

BYTOM

W 1931 roku przy ulicy Szymanowskiego ruszyło kino Capitol, późniejsza Gloria. Działało do 1944 roku kiedy zdewastowała je wkraczająca Armia Czerwona. Ponownie (jako pierwsze powojenne kino w Bytomiu) ruszyło w 1945 roku pod nazwą „Odrodzenie”. Działało (znów pod nazwą Gloria) do 2006 roku. W 2011 roku budynek został podpalony.

BCKino

Działa od 2011 roku jako rozszerzenie Klubu Filmowego przy Bytomskim Centrum Kultury (Plac Karin Stanek). Od 2015 roku ma status kina studyjnego. Na sali Ki-Nowej można zobaczyć ambitne filmy z przesłaniem. W ramach swojej działalności raz w miesiącu zaprasza widzów do Kawiarenki Filmowej – pokazowi towarzyszy panel dyskusyjny przy kawie i herbacie.

KATOWICE

W 1913 powstało kino Kammerlichtspiele w specjalnie dla niego zbudowanym budynku przy ulicy św. Jana. Na odwiedzających czekała restauracja, palarnia cygar, orkiestra i wyjątkowy repertuar – w tamtym czasie grano wyłącznie filmy premierowe. Od samego początku kino realizowało pokazy plenerowe. Kino kilkakrotnie zmieniało nazwę na: Rialto (1928), Słońce (1938), UFA- Theater Rialto (1939). Powrót do nazwy Rialto nastąpił w 1945 roku. Obecnie ma status kina studyjnego i pełni funkcje kinoteatru.

W 1973 w hali widowiskowo- sportowej „Spodek” powstało kino Rondo Kino w katowickim „Spodku” działało w ramach okazjonalnych projekcji. Zaprzestało działalność w latach 90. Wyróżniało się jednym z większych ekranów (22 na 14 metrów). Projekcja „W pustyni i w puszczy” w 1973 roku zgromadziła aż 104 tys. widzów. Na film „Krzyżacy” przyszło bardzo dużo ludzi – gdyby ustawić w 8-osobowej kolumnie wszystkich widzów zajęłaby ona całą nową trasę E16 z Katowic do Warszawy.

CHORZÓW

W 1920 powstało kino Panorama

Najstarsze kino w mieście, mieściło się przy Placu Wolności. Powstałe przed I wojną światową Kammer Lichtspiele, później zwane Apollo, a od 1957 roku Panorama było zawsze premierowym i wysokiej klasy obiektem. Z mapy Chorzowa zniknęło w 2013 roku.

W 1929 w Państwowym Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczym otwarto pierwszy kinoteatr w szkole średniej

RACIBÓRZ

W 1924 w kamienicy przy ulicy Londzina sala restauracyjna zaczęła pełnić również funkcje kinowe. Lichtspiele Hindenburger Bierhalle miała przyciągnąć admiratorów picia piwa i oglądania (wtedy jeszcze niemych) filmów. W 1927 dokonano zmiany nazwy na Gloria Palast, kino nosiło ją do 1945 roku. Mimo strat jakich doznało w wyniku powodzi w 1997 roku, kino Bałtyk działa do dzisiaj.

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE

Istniało tu kino objazdowe, właścicielem był Alojzy Szczyrba. Projektor(marka ertelwerke Munchen)poruszanym ręczną korbką, zainstalowanym na wózku, docierał pieszo do sąsiednich gmin, gdzie wynajmowano salę i organizowano projekcje.

SOSNOWIEC

1930 kino Muza

Istniało tu kino objazdowe, właścicielem był Alojzy Szczyrba. Projektor(marka ertelwerke Munchen)poruszanym ręczną korbką, zainstalowanym na wózku, docierał pieszo do sąsiednich gmin, gdzie wynajmowano salę i organizowano projekcje.

1930 kino Lutnia

W budynku przy ulicy Wojska Polskiego początkowo działało kino, później także dom kultury. Miało charakter zakładowy, a więc trudniejszy dostęp do nowości i premier. Wraz z rozwojem telewizji zakończyło żywot wiele kin zakładowych, w tym Lutnia. Obecnie w miejscu kina znajduje się pawilon handlowy.

CZELADŹ

1924 kino Uciecha

W latach 1924-1929 powstała strażnica z obszerną remizą, świetlicą, mieszkaniem dla stróża i sala posiedzeń. Na piętrze znajdowała się sala na 500 widzów, którą od 1930 roku przeznaczono na prowadzenie kina Czary, które po drugiej wojnie zmieniło nazwę na Uciecha. W 2002 roku w drodze przetargu kino znalazło nowego właściciela, ale mimo oczekiwań, nie zostało odnowione.

ŻYWIEC

1916 kino Janosik

Powołano je w 1906 roku w budynku dawnej masarni Antoniego Kasztelnika. Było to drugie kino w Galicji. Przeszkodą w stworzeniu kina nie był nawet brak elektryczności – Kasztelnik wybudował specjalną elektrownię, działającą na potrzeby placówki. Kino działa do dziś przy ulicy Sobieskiego.