Serce z kamienia / Heartstone / Hjartasteinn

Wprowadzenie: sceneria filmu zachwyca swoim pięknem. Pokazana przyroda Islandii staje się komentarzem wydarzeń dziejących się na ekranie. Gdybym miała napisać jeden wyraz z jakim kojarzy mi się Heartstone, to z burzą lub atmosferą przed burzą. Bohaterami są dwaj chłopcy w wieku około 13 lat. Łączy ich przyjaźń, którą uczą się rozpoznawać.

Hjartasteinn
Hjartasteinn

Kategoria wiekowa: 16+

Hjartasteinn
Hjartasteinn

Opis filmu: nie wiem kim jestem, nie chciałbym jeszcze odpowiadać na to pytanie, mam jeszcze czas. Jestem jednak bardzo ciekawy różnych rzeczy, pozwólcie mi ich spróbować. Być może o tym właśnie myśli sobie …., bohater filmu, który wprowadza nas w świat grupy nastolatków żyjących w małym miasteczku, na wsi, na Islandii. Osią fabularną jest pewna historia relacji między nim, a jego przyjacielem umieszczona na tle codziennego życia miejscowości niedużej, wydawałoby się wolnej od podejrzeń i stereotypów. Jest jednak inaczej, bo okazuje się, że jest to bardzo konserwatywne społeczeństwo, chcące wychowywać młodzież po swojemu, według właściwych sobie wzorców. Im starsze dzieci, tym bardziej wsiąkają w to myślenie. Te, które jeszcze nie stały się dorosłe bardzo szybko chcą wejść w model życia proponowany przez dorosłych. W takim świecie każde odstępstwo wydaje się być zbrodnią, przekroczeniem tabu, złamaniem zasad. Przestrzenią, która daje jednak wolność w poszukiwaniach jest przyroda, miejsca odległe od domów, samotne wzgórza, jeziora, puste przestrzenie. Tutaj nasz bohater ma możliwość zasmakowania różnych wrażeń, porozmawiania z samym sobą i swoim przyjacielem. Natura staje się też świadkiem zarówno pierwszych inicjacji, jak i wielkich tragedii. Pozostawia je jednak bez ocen, tak by samemu je przemyśleć, by znaleźć swój głos. Bohater tego filmu staje przed tragicznymi wyborami, jest świadkiem śmierci swojego przyjaciela i zostaje oceniony przez społeczność, a ma dopiero kilkanaście lat. Doświadcza emocji, które są dla niego może nazbyt dorosłe, co z kolei przyczynia się do jego szokowego wkroczenia w dorosłość. Jest w tym filmie dużo metafizyki, którą do filmu oprócz fenomenalnych zdjęć wprowadza świetnie dopasowana muzyka, to wszystko w połączeniu z intrygującą historią daje świetny efekt. Młody widz będzie potrzebował komentarza, ale po zobaczeniu Heartstone poczuje, że kino traktuje go poważnie, że nie bagatelizuje jego dylematów i pytań.

Hjartasteinn
Hjartasteinn

Podsumowanie: Heartstone jest zwycięzcą projektu Scope100 w Norwegii z 2017 roku. Film ten wybrali widzowie do dystrybucji, mam nadzieję, że trafi on również do Polski. Jeśli się to uda trzeba zaufać temu wyborowi i iść ze swoim dzieckiem na ten film, a po filmie mocno i szczerze porozmawiać o tym, co działo się na ekranie, jakie emocje nami targały i co w nas się rodziło. Być może nawet bardziej polecam seanse kameralne niż w większej klasowej grupie, chyba, że nauczyciel ma czas i przestrzeń do przepracowania tego filmu z uczniami. Mnie pozostał on w sercu.

Hjartasteinn
Hjartasteinn

Nagrody: film otrzymał Główną Nagrodę 5. Kina w Trampkach w Warszawie dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla młodzieży.

Hjartasteinn
Hjartasteinn

Metryczka:

Kraj: Islandia, Dania
Rok: 2016
Reżyser: Guðmundur Arnar Guðmundsson
Czas: 129 min