5. Festiwal dla dzieci i młodzieży. Kino w trampkach 2017
Czas trwania: 31 marca – 11 czerwca 2017
Miejsce: Warszawa
O festiwalu: jest to druga inicjatywa tego typu w Warszawie, obok festiwalu kinodzieci stanowi uzupełniający się, ważny obok Poznania punkt dla wszystkich tych, którzy kochają kino i chcą chodzić na filmy z młodymi widzami. W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas kilka sekcji, które omówię poniżej.
Ważne tylko, by jeszcze zaznaczyć, że dzięki działaniom organizatorów w ramach akcji Kino dostępne udało się zaprosić na festiwal ponad 750 dzieci, którym z powodów finansowych ciężko byłoby uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Do jury festiwalu zostały zaproszone dzieci, młodzież i grupa rodziców. Będą oceniali filmy w kilku kategoriach.
KONKURS FILMÓW DZIECIĘCYCH
-pełen metraż
Mamy tutaj do wyboru 9 filmów, dla kategorii wiekowej od 6 do 12 lat z całego świata. Prezentują one różne historie dzieci i młodzieży. Wszystkie są filmami aktorskimi. Główną bohaterką lub bohaterem jest dziecko lub młody człowiek. Film, który widziałam w ramach tej sekcji to ,,Stając się, kim byłem”(Beccoming who I was) z Korei Południowej, co potwierdza stwierdzenie, że są to filmy naprawdę z całej kuli ziemskiej.
– filmy krótkometrażowe
blok: przygody małych bohaterów – wiek 3+
Tutaj programerki zakwalifikowały 7 filmów, są to głównie animacje, ale jest też jeden film aktorski z Danii ,,Opowieści dziadka: niedźwiedź.
blok: marzenia noszę zawsze przy sobie – wiek 4+
To 7 animacji z takich krajów jak Węgry, Niemcy, Francja, Słowacja, czy Chorwacja. Animacje są tworzone różnymi technikami.
blok: to, co ważne – wiek 5+
Są w nim 4 animacje, w tym jedną bardzo ciekawą z Rosji ,,Moroszka”. Film powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury Federacji Rosyjskiej.
blok: dzieci i dorośli – wiek 7+
Zestaw 9 filmów, w skład których wchodzą animacje i filmy aktorskie.
blok: sekrety z szafy – 9+
To składanka dokumentów, animacji i filmów aktorskich. Powoli sprawy bohaterów stają się coraz bardziej skomplikowane i niejasne.
blok: decyzje – wiek 12 +
Znajdziemy w nim historie 11, 12 latków, którzy powoli stają przed ważnymi i samodzielnymi decyzjami w swoim życiu. Będą tu filmy z Egiptu, Norwegii, czy Polski.
PS: moim zdaniem bardzo dobrze, że mamy tyle kategorii wiekowych. Okres dorastania to ciągła zmienna, uwzględnienie tego procesu przez budujących program festiwalu to dobra decyzja. Wychodzi ona naprzeciw tendencjom dystrybutorów, by umieszczać filmy w jak najszerszym kręgu odbiorców, gwarantując sobie szeroką publikę przy wprowadzeniu do kin jednego tytułu. A przecież 9-latek bardzo różni się od 12 -latka, czy 3-latek od 6-latka.
KONKURS FILMÓW MŁODZIEŻOWYCH
-pełen metraż
Do konkursu zostało zakwalifikowanych 6 filmów. Sekcja ta według mnie już po dwóch tytułach takich jak Heartstone i Drgawki zapowiada się ciekawie, co może oznaczać, że zdecydowanie, który z filmów wygra, może być nie lada wyzwaniem. Są to różne filmy, z różnymi punktami odniesienia. W jednym młody widz jest bohaterem i prowadzi narrację, w drugim poprzez jego historię opowiada się o czymś. W każdym jednak jest on na pierwszym miejscu.
-krótki metraż – wiek od 14 +
Na 10 filmów mamy jedną animację. Ta dziesiątka podzielona jest na 2 bloki: close enough i it’s complicated. Tutaj mamy już prawie filmy dla dorosłych, ale jeszcze nie do końca, jako widzowie czujemy, że są one tożsame komuś, kto ma jeszcze naście lat.
NAJLEPSZE Z SEZONU
-filmy pełnometrażowe – wiek od 3 do 14 lat
Jest to 12 filmów wybranych z innych festiwali filmowych z lat 2014 – 2016. Jest 1 dokument, 1 animacja i fabuły. Dzięki tej sekcji można przypomnieć sobie ciekawe pozycje z poprzednich lat.
NATURALNIE!
To ciekawa sekcja, w której motywem przewodnim jest natura, opowieści o niej i mały oraz młody człowiek w niej umieszczony. Jest tutaj kilka filmów pełnometrażowych, w tym jeden z Nowej Zelandii o jeźdźcach wielorybów i blok shortów dla dzieci od 3 roku życia.
DZIECIĘCE OLŚNIENIA
Spotkanie z filmami Stanisława Jędryki i samym reżyserem, to temat tegorocznej sesji. To dzięki Jędryce rozwinęło się kino dla młodego widza w Polsce. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pasji na ekranach kin pojawił się Paragon, Tolek Banan, czy Pan Samochodzik. Widzowie zobaczą Podróż za jednej uśmiech z 1972 roku.
DZIEŃ POLSKIEJ ANIMACJI
Na szczęście ruch tworzenia nowych, polskich animacji dla dzieci przybiera na sile i z roku na rok jest coraz więcej tego typu produkcji. Dzięki możliwości współpracy ze stacjami telewizyjnymi, których jest także coraz więcej, opłaca się robić seriale animowane dla dzieci. To napędza rynek i generuje nowe produkcje, a to z kolei sprawia, że jest z czego wybierać. W ramach tej sekcji polecam 2 tytuły: Przytul mnie na podstawie książki Proszę mnie przytulić oraz Basia. Cała sekcja jest dedykowana maluchom od 3 roku życia.
POLSKA CYFROWA DLA DZIECI
Czyli Reksio na planie pierwszym, sentymentalnie, ale zawsze aktualnie. Odnowiona w ramach projektu Polska Cyfrowa część materiału filmowego ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
PEREŁKI
Czyli uwielbiane pozycje dla dzieci i młodzieży z różnych lat i różnych stron świata. Filmy ważne, warte przypomnienia dla widza od 7 do 11 roku życia.
RZECZY DODATKOWE – POZA PROJEKCJAMI
To ciekawe wydarzenia okłofilmowe. Działania edukacyjne, producenckie, warsztatowe. Wszystkie starają się przyczynić do promocji i rozwoju kina dla dzieci i młodzieży w Polce.
POKAZY FILMÓW MŁODYCH – YOUNG VIBES
vibes
Zacytuję organizatorów: fala młodych, niepokornych i wyzwolonych twórców nadciąga i zaprezentuje zupełnie nowy wymiar kina. W programie znalazło się 9 filmów.
WARSZTATY
Do wyboru, do koloru dla małych i dużych. Zapisy i informacje TUTAJ
WARSAW FILM TALENT CAMP
Gościem tego wydarzenia będzie Holandia i jej kinematografia. To spotkanie jest dedykowane filmowcom, którzy myślą o zajęciu się produkcją filmów dla dzieci i młodzieży.
WYDARZENIA
Program TUTAJ