W maju odwiedziłam francuską filmotekę, położoną nieco dalej od centrum Paryża. Jednak bez problemu można tam dojechać metrem numer 14 i 6. Budynek, w którym się mieści jest o taki, jak na tym zdjęciu:
Został wymyślony przez Franka O. Gehry’ego, architekta, który zaprojektował między innymi Muzeum Guggenheima w Bilbao, czy Tańczący Dom w Pradze.
Zbiory francuskiej biblioteki filmowej są uznawane za jedne z największych na świecie. Obejmują filmu, urządzenia optyczne, fotosy, dokumenty, plakaty i elementy scenograficzne.
Tutaj znajduje się katalog samych tylko urządzeń: KATALOG
Filmoteka jest niezależną organizacją, a nie instytucją rządową. Została powołana do życia z prywatnej inicjatywy kolekcjonera Henryego Langlois w 1930 roku, który był jednym z inicjatorów ruchu na rzecz profesjonalnego archiwizowania materiałów audiowizualnych i przyczynił się do powołania FIAF – Międzyanrodowej Federacji Archiwów Państwowych.
Jedną z jej stałych ekspozycji jest wystawa poświęcona historii kinematografii na świecie. Będąc na niej zaskoczył mnie doskonały stan urządzeń optycznych, które działają po dziś dzień, i które bez problemu są w stanie podołać projekcji ruchomych obrazów.
Udając się do tego wspaniałego miejsca nie czytałam wcześniej o tym, co w tym miesiącu będę mogła tam zobaczyć, z góry założyłam, że najciekawsze dla mnie może okazać się muzeum kinematografii. Na szczęście planowanie wydaje się przewrotne i omylne.
Zaraz po wejściu do budynku mój wzrok przykuł duży plakat z wielkimi oczami Kirikou – bohatera jednego z filmów Michaela Ocelota. Okazało się, że przez cały maj i później, aż do ostatniego dnia lipca w filmotece trwa wystawa czasowa,, Dzieci i spółka”( Momes & Cie). By zobrazować nieco, co na niej jest wybrałam kilka fragmentów z opisu wystawy, który przygotowali jej projektant i kurator Patrick Bouchain i Gabrielle Sébire. Ich tekst zaczyna się od wymienienia uczuć, które towarzyszą każdemu z nas. Są to radość, złość, śmiech, smutek, strach i odwaga.
Dalej piszą:
>>wystawa pokazuje świat rzeczywisty i wymyślony. Przewodnikami po tych krainach są postaci z filmów dla dzieci i młodzieży. Dzięki współpracy z reżyserem Michaelem Ocelotem, autorem ,,Kirikou i czarownicy”( link do artykułu o filmie) jednym z nich staje się również legendarny Kirikou – mały dzieciak z afrykańskiej wioski, który niczego się nie boi, a który w roku 1998, kiedy film wchodził na ekrany podbił serca publiczności, dorosłych i dzieci na całym świecie(…).
Wystawa ma na celu zanurzyć odwiedzających w świecie dzieciństwa wymyślonego przez film i jego obrazy w filmach animowanych, fabularnych, dokumentalnych i eksperymentalnych. Za każdym razem jednak bardziej w odniesieniu do emocji, niż samej formy. Bardziej zależy nam na ponownym przeżyciu wrażeń z dzieciństwa niż stworzenie jakiś nowych doświadczeń. Chcemy odnieść się do przeszłości wspólnej wszystkim dzieciom, które oglądały te same filmy. Dzięki temu możemy też w to włączyć dorośli, którzy kiedyś też podobnie, jak ich dzieci teraz oglądały filmy(…).
Filmowe historie wzmacniają radość, zadają pytania, budzą strach, ale najważniejsze, że sprawiają, iż pod ich wpływem chcesz marzyć(…).
Przywołane przez nas fragmenty filmowe pokazują język kina, nieskończoność kształtów, fakturę materiałów, różnorodność materiałów, tekstur, grę świateł i kolorów. Widzowie spotkają swoich bohaterów z kinowych wycieczek z babcią i rodzicami na seanse filmowe.<<
Zapraszam zatem na wystawę!
Tutaj znajdziecie:
Link do filmików z wystawy:
http://www.cinematheque.fr/cycle/momes-et-cie-380.html
http://www.cinematheque.fr/cycle/momes-et-cie-380.html
Zdjęcia:
Illustration vernissage exposition MOMES & CIE – Cinematheque Francaise – 26 mars 2017 – Paris