Elementy tworzenia filmu

W tym miejscu dowiecie się, jak powstaje film. Kto i co jest do tego potrzebne. Co trzeba zrobić najpierw, a co później. Jak się przekonacie nie jest to wcale takie łatwe. Robienie filmu składa się z kilku etapów, trzeba przejść każdy, by na końcu powstało coś, co można pokazać publiczności. Realizacja filmu to proces.

SCENARIUSZ

Scenariusz to rozpisany na sceny pomysł, to sposób w jaki chcemy opowiedzieć światu naszą historię. Ma początek, rozwinięcie i koniec.

Składa się ze scen. Scena to obrazek filmu. Można ją narysować bądź opisać.

Opisana może wyglądać tak:

SCENA I

OGRÓDEK PRZED DOMKIEM BABCI. ZACHÓD SŁOŃCA, LATO – opis miejsca i czasu
BABCIA -ma na sobie sweter i sukienkę – opis postaci
Babcia siedzi na ławce. – opis akcji
BABCIA mówi: Uwielbiam jeść maliny. – dialog

Narysowana może wyglądać tak:

W scenariuszu umieszczasz informacje dotyczące:

1. TECHNIKA REALIZACJI FILMU

W scenariuszu opisuje się też jaką techniką będzie realizowany film. Technik jest bardzo dużo, ja skupię się na kilku, które możecie odnaleźć w filmach tworzonych na Górnym Śląsku dla dzieci i młodzieży.

Żywy plan

Kiedy chcesz pokazać to, co cię otacza takie jakie jest naprawdę wybierasz technikę żywego planu. Możesz włączyć kamerę i filmować. Zobacz, jak w filmie,,Koniec wakacji” zrobił to Stanisław Jędryka.

Rysunek

Jeśli lubisz rysować, malować i tworzyć coś przy pomocy swojej wyobraźni możesz narysować swój film. Pozwala to stworzyć cały świat, bohaterów i niesamowite historie, które w prawdziwym świecie byłby trudne do zrealizowania. W Bielsku- Białej jest Studio Filmów Rysunkowych. Pracujący tam reżyserzy tworzą filmy właśnie za pomocą rysunków. Jednym z takich filmów jest,,Kuba i Śruba”, którzy są narysowani. Oprócz nich wszystko, co ich otacza też jest rysunkiem. Zobacz jak wygląda jeden taki rysunek.

Technika non-camerowa

To technika tworzeniu filmu bez użycia kamery. Swoje sceny rysujesz, a właściwie wydrapujesz bezpośrednio na taśmie filmowej. Jeśli myślisz o zrobieniu takiego filmu możesz przyjść do Filmoteki Śląskiej, gdzie dostaniesz taką taśmę. W Polsce reżyserem, który stosował tę technikę był Julian Antoniszczak. Tematem jednego ze swoich filmów uczynił historię o górnikach pracujących w kopalniach w Katowicach, Zabrzu, czy Rudzie Śląskiej zatytułował go,,Pierony”. Tutaj możesz zobaczyć inny jego film o tym, jak to się dzieje, że na ekranie telewizora widzimy film animowany.

źródło: Studio Miniatur Filmowych

2. RODZAJ FILMU

W scenariuszu decydujesz się też na to jaki rodzaj filmu chcesz zrobić. Masz możliwość wybrania jednej bądź kilku opcji.

Film fabularny

To taki film, w którym możesz wymyślać różne rzeczy – wydarzenia, postacie mogą być, magiczne, fantastyczne. Mogą też być tak jakby prawdziwe, to znaczy oparte na faktach, w które oglądający film może uwierzyć, ale mogą być zmienione imiona postaci, miejsca, wygląd bohaterów, zakończenie całej historii. W fabule mogą grać różni bohaterowie, mogą to być zwierzęta z ludzkim głosem, kosmici, bohaterowie książki, ale też koledzy i koleżanki, to co będzie się działo w filmie zależy tylko od Ciebie.To taki film, w którym możesz wymyślać różne rzeczy – wydarzenia, postacie mogą być, magiczne, fantastyczne. Mogą też być tak jakby prawdziwe, to znaczy oparte na faktach, w które oglądający film może uwierzyć, ale mogą być zmienione imiona postaci, miejsca, wygląd bohaterów, zakończenie całej historii. W fabule mogą grać różni bohaterowie, mogą to być zwierzęta z ludzkim głosem, kosmici, bohaterowie książki, ale też koledzy i koleżanki, to co będzie się działo w filmie zależy tylko od Ciebie.

Jest kilka filmów zrobionych na Górnym Śląsku, które są fabularne. Poniżej znajdziesz ich opisy i zdjęcia z planu filmowego. Zobacz jak wygląda w takim filmie scenografia, bohaterowie i świat stworzony przez reżysera.

„Podróż za jeden uśmiech” w reżyserii Stanisława Jędryki opowiada historię chłopca podróżującego autostopem przez całą Polskę, jak myślisz, czy to historia prawdziwa, czy zmyślona?

Innym przykładem może być film zrobiony razem z dziećmi z Bytomia w dzielnicy Bobrek. Na podstawie ich opowieści powstała historia, która stała się scenariuszem do filmu,,Piorun vs Ściema”. Jest tam superbohater Piorun, który walczy ze Ściemą. Tutaj możesz zobaczyć film:

Film dokumentalny

To taki film, który pokazuje prawdziwe wydarzenia, osoby. Historia w nim opowiadana wydarzyła się naprawdę, bohaterowie opowiadają o swoim życiu. Materiały do scenariusza zbierasz od ludzi, pytasz się jak coś się stało i potem po kolei starasz się to pokazać. Przykładem dokumentu mogą być zapiski kroniki filmowej. Tutaj zobaczysz fragment takiego dokumentu. Pokazuje on obchody 25-lecia harcerstwa w Katowicach.

3. BOHATER

Bohater to bardzo ważny element w filmie, to on może opowiadać historię i wtedy jest narratorem. Historia może być też o nim, o jego przygodach, jego znajomych, o miejscu, w którym żyje. W scenariuszu musisz opisać bohatera. Musisz nadać mu jakieś cechy osobowości, musisz go wymyślić. Napisać jakie ma mieć włosy, kolor oczu, ile ma lat, co lubi i tak dalej.

Poniżej znajdziesz kilka przykładów tego jaki może być bohater. Wszyscy oni byli aktorami, którzy mieszkali na Górnym Śląsku.

Twój bohater może być taki jak:
Tolek Banan, który niczego się nie boi.

Pan Samochodzik, który jest dorosłym mającym szalone pomysły.

Majka Skowron mająca tysiące pomysłów na sekundę.

Tola, która jest rozsądną dziewczynką, koleżanką Bolka i Lolka.

Paragon, który uwielbia grać w piłkę nożną i ma własną drużynę.

Reksio, piesek podobny do piesków domowych.

źródło: Fundancja im. Heleny i Lechosława Marszałków

4. CZAS I MIEJSCE AKCJI

Film musi też dziać się w jakimś czasie. Może opowiadać o tym, co działo się bardzo dawno temu, co dzieje się dziś lub co będzie się działo za sto lat.

Musisz mieć miejsce akcji. Film może dziać się w domu, na dworze, w górach, na łące. Jako scenarzysta lub reżyser określasz to w scenariuszu.

PRODUKCJA FILMOWA

Gdy reżyser ze scenarzystą napiszą scenariusz i wszystko rozrysują zazwyczaj szukają osoby, która zorganizuje dla nich plan filmowy, sprzęt, ekipę filmową, pozwolenia na kręcenie filmu w różnych miejscach i fundusze na opłacenie wynagrodzenia dla osób pracujących przy filmie oraz zakup wszystkiego, co potrzebne do kręcenia filmu. Ich praca składa się z kilku etapów, bez których nie można zacząć pracy na planie. Ich rozmowy mogą trwać bardzo długo, podczas gdy sama praca z kamerą i aktorami może zająć od kilku do kilkunastu dni.

1. PRZYGOTOWANIE

Zazwyczaj działania skupiają się na: omówieniu scenariusza; szukaniu operatora, dźwiękowca, techników; znalezieniu miejsc, gdzie będą kręcone sceny tak zwanych lokacji; szukaniu aktorów, czyli przeprowadzeniu castingu.

2. DOKUMENTACJA

Zanim ekipa filmowa uda się na plan, producent robi dokumentację miejsc, lokacji, w których będą kręcone zdjęcia. Większość pytań na jakie sobie odpowiada brzmią mniej więcej tak: jakie są warunki pracy w danym miejscu, czy jest zimno, czy gorąco, czy jest dużo miejsca, czy mało; czy można tam wejść, czy można tam robić zdjęcia, kogo tam spotkamy; jak wygląda to miejsce w różnych porach dnia, ilu jest tam ludzi i wiele innych ważnych pytań, które pozwolą mu tam przebywać z ekipą filmową.

3. ZGROMADZENIE POTRZEBNEGO SPRZĘTU

Reżyser z producentem zajmują się też zgromadzeniem potrzebnego do kręcenia filmu sprzętu. Najważniejszymi urządzeniami są: kamera lub aparat fotograficzny, baterie lub kabel zasilania, statyw, lampy do doświetlania planu, przedłużacz, dyktafon, mikrofon, klaps, komputer i program do montażu.

4. NA PLANIE FILMOWYM

Po zrobieniu tego wszystkiego pakują sprzęt do samochodów i razem z ekipą filmową ruszają na plan. Tam kręcą sceny przy użyciu kamery, którą kieruje operator. Każdy ma swoją rolę: reżyser, operator, aktorzy, dźwiękowcy, oświetleniowcy, technicy i inne osoby. Sceny kręci się według rozpisanego scenariusza. Osoby na planie tworzą w czasie kręcenia filmu zespół, każdy sobie pomaga i stara się dać z siebie wszystko.

5. MONTAŻ

Z zebranego materiału filmowego usuwa się niepotrzebne fragmenty. Za pomocą specjalnych programów na komputerze wycina się z filmu pomyłki, źle nakręcone sceny i wszystko inne, co nie pasuje do całości. W czasie montażu dodaje się też dźwięk, napisy końcowe, efekty specjalne i wszystkie inne elementy filmu.

PREMIERA

Gdy film jest już skończony zapraszamy innych, by razem z nami go obejrzeli.