Piegi w szkołach

W okresie od września do listopada przeprowadziłam 6 warsztatów on-line w ramach projektu. Do projektu były zaproszone wszystkie szkoły i przedszkola z województwa śląskiego. W czasie rekrutacji liczyła się kolejność zgłoszeń.

Zakwalifikowały się 4 szkoły, w których zrealizowałam następujące zajęcia:

2 warsztaty z nauczycielką języka polskiego Małgorzatą Brydą w Szkole Podstawowej nr 28 im. Witolda Budryka w Gliwicach w klasie IV i V.

W klasie IV prowadziłam zajęcia o filmie Akademia pana Kleksa. Analizowaliśmy fragmenty muzyczne pod względem roli muzyki w filmie, sposobu tworzenia muzyki na podstawie utworów literacki oraz to czym jest “urytmizowanie frazy według Andrzeja Korzyńskiego tworzącego utwory do filmu.

Na bazie tego warsztatu powstała prezentacja o edukacyjnych zajęciach z filmem Akademia Pana Kleksa, którą można zobaczyć TUTAJ

W klasie V z kolei oglądaliśmy i rozmawialiśmy o filmie Optimista. Najciekawsze w zajęciach okazało się analizowanie poszczególnych kadrów filmowych pod względem formalnym. Dzięki czemu udało się na lekcji wprowadzić terminologię związaną z językiem filmowym.

Na bazie tego warsztatu powstała prezentacja o edukacyjnych zajęciach z filmem Optimista, którą można pobrać TUTAJ

2 warsztaty z nauczycielką języka polskiego Marią Olszewską w Szkole Podstawowej w Psarach w klasie IV i IV. Tam podobnie, jak w szkole w Gliwicach realizowała zajęcia z filmem Akademia Pana Kleksa i Optimista.

Dzięki współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Karoliną Giedrys-Majkut zorganizowałam też webinar z reżyserem filmu Kryspinem Plutą o tym, “Czy można zostać optymistą oglądając filmy”. Moja rozmowa z reżyserem o tym jak forma filmowa mówi o danych treściach zaczyna się od 60 minuty nagrania. Materiał ze spotkania dostępny jest TUTAJ

1 warsztat z nauczycielką Anną Matecką w Szkole Podstawowej nr 26 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Marii Konopnickiej w Dąbrowie Górniczej w IV klasie z filmem Akademia Pana Kleksa.

1 warsztat z nauczycielką Marleną Walczak w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dąbiu w klasie I z filmem Jacek i Placek. Najpierw oglądaliśmy film, później rozmawialiśmy o dubbingu na bazie wywiadu z Dorotą Stalińską. Na samym końcu stworzyliśmy własną grę – marchewkowe kręgle.

Na bazie tego warsztatu powstała prezentacja o edukacyjnych zajęciach z filmem Jacek i Placek, można ją pobrać TUTAJ

Każde spotkanie miało na celu prowadzenia zajęć we współpracy z nauczycielką, dlatego po skończonych zajęciach przeprowadzałam też rozmowę ewaluacyjną. Mam nadzieję, że dzięki temu udało mi się przekazać przydatne wskazówki i metody pracy z filmem w szkole.

W celu kontaktu proszę pisać:
kinodzieci.info[at]gmail.com