Sonia śpi gdzie indziej / Siv sover vilse

Wprowadzenie: film podobnie jak książka,, Sonia śpi gdzie indziej” na podstawie, której oparto scenariusz pokazuje jedną noc spędzoną przez małą dziewczynkę u swojej nieco tajemniczej, nieco zadufanej w sobie koleżanki Celestyny. Jej dom staje się magicznym światem, w którym rządzi fantazja i wyobraźnia dzieci.

Siv sover vilse

Kategoria wiekowa: 6+ , bohaterka Sonia ma 7 lat.

Siv sover vilse

O filmie: sposób filmowania/prowadzenia kamery jest inny niż w filmach dla dorosłych. Jakby reżyserka chciała stanąć bliżej dziecięcych oczu, które patrzą na świat. Jest to film aktorski z połączeniem animacji komputerowej wprowadzonej na potrzeby umieszczenia w świecie ludzi zwierząt. Bo Sonia w swoim śnie nie jest sama, jej przewodnikami próbującymi razem z nią odnaleźć rudowłosą Celestynę są dwa gadające borsuki.

Siv sover vilse

Sama przestrzeń domu też zaczyna żyć. Pojawiają się nowe drzwi, nowe zamki, obrazy, zwierzęta, pokoje, zakamarki. Widz zdaje sobie sprawę, że jest to sen, ale nie chce, by on się skończył. Sonia jest małą, mądrą dziewczynką, która szuka przyjaźni. Ma nadzieję, że uda jej się z Celestyną nawiązać dobrą i miłą relację, na tyle mocną, by powierzać sobie największe sekrety. Pierwsza noc w nowym domu ma być okazją do poznania się, do zobaczenia, czy do siebie pasują. Towarzyszą temu duże emocje, które uzewnętrzniają się właśnie we śnie Soni.

Siv sover vilse

Podsumowanie: jeśli ciekawi was jak dzieci patrzą na świat, czego się boją, czemu ufają i jak chcą się bawić warto wybrać się na Sonię i ją poznać. Czasem trochę się poboimy, czasem trochę nie będziemy wiedzieli, o co chodzi, ale nasze emocje będa prawdziwe i nie pozostawią nas obojętnymi wobec historii tej małej dziewczynki.

Siv sover vilse

Gdzie można zobaczyć film: ja oglądałam go w ramach pokazów w Katowicach w kinie studyjnym współpracującym z festiwalem kinodzieci. Od 24 marca 2017 roku film można zobaczyć w kinach w całej Polsce. Oprócz tego myślę, że będzie też włączony do kinowych lekcji prowadzonych w ramach lekcji szkolnych Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Sonia śpi gdzie indziej

Książka: scenariusz filmu oparty jest na bazie książki Piji Lindenbaum,, Sonia śpi gdzie indziej” dostępnej w polskich księgarniach.

Metryczka:

Reżyseria: C. Edfeldt, L. H. Clyne
Rok produkcji: 2016
Kraj: Szwecja
Czas:79 min
Dystrybucja w Polsce: kinodzieci.pl