Wprowadzenie: dobry dokument o tym, jak w sercach młodych chłopaków rodzi się nadzieja na lepsze jutro, nadzieja, która dzięki ich zaangażowaniu i pracy może zakończyć się wielkim sukcesem i osiągnięciami na miarę światowej sławy.
Kategoria wiekowa: 10+
O filmie: obudzić ducha walki w kimś, kto ma 11 lat i codziennie rano zmaga się z głodem, brakiem wody, czy chorobą rodziców nie jest łatwo. Ale, być może jeśli to się uda, to ten duch trzyma się później i nie ustępuje nawet w obliczu wielkich i małych niepowodzeń? Dla mnie jest to jedno z pytań, jakie zadawałam sobie po obejrzeniu tego pełnometrażowego dokumentu. Myślę, że podobnie jak ja po obejrzeniu filmu, sam reżyser Jay Shapiro musiał być również zachwycony swoimi bohaterami, skoro przez prawie 3 lata zajmował się głównie dokumentowaniem ich walki o zdobycie tytułu mistrzów w Młodzieżowej Lidze Baseballowej.
W Polsce baseball nie jest popularny, ale w Stanach skąd pochodzi Sapiro wiadomość o dostaniu się do eliminacji ligi światowej drużyny ugandyjskich 11 i 12 – latków musiała być na tyle silnym zaskoczeniem, że wzbudziła w filmowcu chęć nagrania o tym filmu. Zatem było to naprawdę coś i to, coś, tę wielką siłę, dostajemy na ekranie w czasie seansu Meczu o wszystko.
Jak sam tytuł głosi jest to mecz o wszystko, mecz o życie, który dla Ugandyjczyków staje się nadzieją na życie w ogóle. Podobnie, jak bohaterka filmu Królowa Katwe chłopcy z Afryki nie grają dla samej tylko rywalizacji, ale grają, by poprawić byt sobie i swojej rodzinie, który w gettcie w Kampali codziennie zagrożony jest śmiercią. To nadaje opowieści rys uniwersalny. Sapiro stara się pokazać drogę dochodzenia do sukcesu dzięki pięknym uczuciom braterstwa i zaufania panującym w drużynie ugandyjczyków. Odwołuje się też do idei fair play, która nie ma baczenia na nierówności społeczne i w sporcie równa wszystkich bez względu na pochodzenie i sytuację ekonomiczną. Na stadionie podczas rozgrywki spotykają się po prostu gracze, którzy mają dać z siebie wszystko i to ich umiejętności, a nie grubość portfela mają największe znaczenie.
Podsumowanie: film wzrusza, jest po prostu świetny, nawet na zawodnikach z młodzieżowych drużyn piłkarskich robi duże wrażenie, warto.
Gdzie można zobaczyć film: platforma Apple, dystrybutorem w Polsce jest kinowtrampkach.pl
Metryczka: Reżyseria: Jay Shapiro Rok produkcji: 2015 Kraj: USA Czas: 75 min