Film Jakub, Mimi i gadające psy – laureatem 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – Kino Dzieci

W ostatnią niedzielę września 2019 zakwitły mityczne kwiaty paproci…stało się to w kinie Muranów w Warszawie, gdzie odbyła się gala wręczenia Kwiatów Paproci – filmowych nagród – w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

kwiat_paproci

Jednym z kwiatów, była nagroda przyznawana przez JURY DZIENNIKARZY dla filmu Jakub, Mimi i gadające psy, który udało mi się zobaczyć jeszcze w czasie festiwalu i o którym właśnie chciałam napisać w tym artykule. To, że została mu przyznana nagroda zapewni mu również pokazy w różnych kinach w całej Polsce, będą więc Państwo sami mieli okazję w czasie seansu przekonać się, czy został słusznie nią obdarowany.

mff_kino_dzieci

Jury w składzie: Aleksandra Lubańska-Czubak, Justyna Suchecka, Łukasz Maciejewski, swój wybór umotywowało tak:

Nagrodę Kwiatu Paproci przyznajemy koprodukcji łotewsko-polskiej w reżyserii Edmundsa Jansonsa “Jakub, Mimmi i gadające psy” (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi) za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych.

O czym zatem jest ta historia, która zachwyciła polskie jury?

jakub_mimi_i_gadajace_psy

Historia

Historia rozgrywa się w miasteczku Maskaczka położonym kilkanaście kilometrów od Rygi. Jest to typowa “mała mieścinka”, w której nic się nie dzieje, za to ma małe sklepiki, parczki, laski, dużo przestrzeni do życia i sekret: mieszkają w nich gadające psy, ale potrafią rozmawiać tylko z jedną osobą. Do tego małomiasteczkowego świata, nagle wkraczają buldożery, które chcą ściąć drzewa w najstarszym parku. Żaden dorosły nie rusza im na ratunek, zapomnieli o symbolicznym znaczeniu tego miejsca, zabiegani, zapracowani przestali się nim interesować. W ich obronie stają dopiero dzieci – tytułowi Jakub i Mimi, dla których park jest miejscem zabaw i wspomnień. Siłą napędową filmu staje się właśnie ten wątek, który pokazuje, jak w niepozornych bohaterach może narodzić się duża siła do walki o swoje miejsce na świecie. Klimat miasteczka bardzo dobrze można poczuć podczas słuchania piosenki przewodniej filmu, do odsłuchania tutaj: 

Scenariusz powstał na podstawie niedostępnej w Polsce książki Luize Pastore „Maskačkas stasts” („Dog town”).

Empatyczny, wrażliwy…

Taki właśnie jest język wizualny – animacja i tekst narratora zastosowany w tym filmie do opowiadania o tym, jak w głównych bohaterach Jakubie i Mimi rodzi się odwaga do działania i współpracy w imię wspólnych celów. Żadne z nich nie jest kreowane na superbohatera, z początku nie są dla siebie mili, mają swoje humory i drażliwe odzywki. Ale właśnie dzięki temu ukazują prawdę o relacjach między osobami w wieku 10-12 lat. Ich prywatne historie przedstawiane na początku filmu opisują ich potrzeby, zainteresowania i cechy charakteru. Co najciekawsze, sytuacje, w których się później znajdą wcale nie wymagają zmiany ich samych. Raczej wydobywają z nich nowe możliwości nie negując tego, co już w nich jest. Stąd może opis w decyzji jury o wrażliwości, na to, jacy są Jakub i Mimi. 

jakub_mimi_i_gadajace_psy

Atrakcyjny artystycznie

Animacja została wykonana w technice cut-out. To technika stosowana w animacji poklatkowej 2D. Polega na wycinaniu elementów i umieszczaniu ich na wybranym tle. Takie elementy są później animowane techniką poklatkową, bądź animowane już w programach komputerowych. Animowane elementy mogą być płasko układane na tłach lub poprzez odgięcia i stawianie w pionie tworzyć efekty wypukłości.

cutout_animation

A tak, o samej technice zastosowanej w tym filmie mówi jeden z jego producentów – Jakub Karwowski ( studio LETKO):

Jest to animacja typu cut-out, to znaczy, że każda postać posiada swój model, którym animator porusza w programie animacyjnym. Jest to metoda cyfrowej animacji postaci, bardzo popularnej w realizacjach serialowych, która przeciera szlaki również w produkcjach pełnometrażowych. Wymaga bardzo przemyślanej plastyki oraz stylistyki pasującej do tego stylu ruchu. Nasza animacja często bazuje na szkicowej animacji poklatkowej, by nadać postaciom jak najwięcej wyrazistości oraz by osiągnąć jak najwyższy poziom ekspresji ruchowej, o co zazwyczaj się nie dba w realizacjach cartoonowych. 

Warto zatem zanim wybierzemy się z młodym widzem na seans przybliżyć mu nieco tę technikę. Być może dzięki temu odkryje on dla siebie nową estetykę i takie animacje staną się jego ulubionymi, kto wie?
Nic tylko ruszajmy do kina!

jakub_mimi_i_gadajace_psy

Dla zainteresowanych istnieje też kilka innych miejsc, w których możemy jeszcze więcej poczytać o samym filmie: O tym jak doszło do jego realizacji – kliknij TUTAJ O samym filmie – kliknij TUTAJ
O komiksie na podstawie filmu – kliknij TUTAJ

Gdzie można zobaczyć film:

Film został włączony do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Metryczka:
Kategoria wiekowa: 7+
Reżyseria: Edmunds Jansons 
Rok produkcji: 2018 
Kraj: Polska, Łotwa 
Czas: 89 min