Supa Modo

Wprowadzenie: śmiech może przezwyciężyć destrukcyjną tęsknotę za ukochaną osobą. Co się jednak stanie, gdy o tym zapomnimy i pogrążymy się w żałobie? Zaczniemy żyć jak we śnie, z którego może obudzić nas tylko kochająca nas osoba wypowiadająca magiczne zaklęcie łamiące zły czar głuchoty na radość. Potrzebna jest zatem magia, albo po prostu superbohater lub superbohaterka.

supa_modo
supa_modo

Kategoria wiekowa: 8+

supa_modo
supa_modo

O filmie: odwołanie się do jednego z mitów o fotografii mówiącego o zachowaniu od śmierci tego, kto jest na zdjęciu staje się ramą do opowiedzenia historii o małej dziewczynce, która umiera i jej rodzinie, która uczy się z tym pogodzić. Kręcenie filmu staje się bowiem dla wszystkich leczniczą terapią.

supa_modo
supa_modo

Zanim jednak to się stanie, zanim członkowie rodziny: mama i jej starsza córka zaczną skupiać się na tym, co tu i teraz, będzie trzeba zbić przezroczysty mur, którym w imię zachowania bezpieczeństwa obudowywano Jo – umierającą dziewczynkę, bohaterkę filmu.

supa_modo
supa_modo

Jo jest pogodna, ma chyba 10 lat, cieszy się życiem, ma przyjaciół i piękne marzenia o lataniu. Chce być superbohaterką, której supermocą jest właśnie latanie. Ma cały pokój wyklejony plakatami z superbohaterami znanymi z komiksów i filmów akcji, wszyscy to widzą, ale nikt nie chce usłyszeć, że Jo chce latać. Jej głos nie może się przebić przez grubą szybę bezpieczeństwa. Latanie jest przecież niebezpieczne. Im grubszy jest mur, im więcej kocy przynosi jej mama w nocy, im mniej może wychodzić na dwór, tym gorzej się czuje.

supa_modo
supa_modo

Tę zależność najpierw zauważa siostra, która wpada na pomysł pokazywania swojej siostrze, że ma supermoce. Nieco ją okłamując, angażuje do tej gry całą lokalną społeczność. Jo w ukryciu przed mamą staje się lokalną superbohaterką, oczywiście wszystko jest udawane, ale dzięki temu Jo znowu się śmieje. To jednak za mało, bo po powrocie do domu Jo przestaje się uśmiechać. Zaklęcie działa, ale potrzebna jest prawdziwa supermoc, którą potrafi wzbudzić groźne tąpnięcie. Zdarza się ono, gdy Jo ma już dosyć i ucieka. Wtedy mama zdaje sobie sprawę z tego, co robi i po odnalezieniu córki zaczyna słuchać. To otwarcie odmienia tor akcji filmu i rozpoczyna prawdziwą zabawę polegającą na pozytywnej walce o ocalenie każdej chwili życia, która została Jo.

supa_modo
supa_modo

Jo zakochana w filmach akcji chce nakręcić swój własny film, z sobą w roli głównej. Jo będzie się nazywała Supa Modo i będzie miała za zadanie uratować dzieci porwane z miasteczka przez groźny gang. Aktorami i ekipą filmową będzie cała lokalna społeczność. Bo nie tylko mama, siostra i jej przyjaciele są zaangażowani w spełnianie marzenia małej, ale lokalna społeczność. Robienie filmu godzi skłóconych, ale co najważniejsze, generuje wspólne wspomnienia, które zawsze już będą żywe. Film powstaje pomimo trudności i jest uwielbiany przez całą społeczność, jedno z marzeń Jo zostaje spełnione…

Podsumowanie: piękny film o sile śmiechu i miłości panującej w rodzinie.

Gdzie można zobaczyć film: film jest dostępny w Polsce w dystrybucja.kinodzieci.pl

Metryczka:

Reżyseria: Likarion Wainaina
Rok produkcji: 2017
Kraj: Niemcy, Kenia
Czas: 74 min