Zrób swój film
ZACZYNAMY! OTO KILKA KROKÓW DO TEGO, BY POWSTAŁ TWÓJ WŁASNY FILM.
STWÓRZ SWÓJ ZESPÓŁ!
Zaproś kogoś do pomocy przy robieniu filmu. Jeśli będziesz reżyserem potrzebujesz jeszcze kilku osób:
- scenarzysty, który razem z tobą napisze scenariusz
- operatora, który zajmuje się robieniem zdjęć i trzymaniem kamery
- dźwiękowca, który nagrywa dźwięki do twojego filmu
- montażysty, kogoś z kim potniesz film na kawałki i skleisz je według planu
- producenta, który zorganizuje różne rzeczy potrzebne do filmu i zrobi premierę
CZY MASZ JUŻ POMYSŁ?
Spróbuj wymyślić temat filmu – możesz stworzyć film o sobie, o przyjaciołach, o kimś kto jest blisko, o ulubionym zwierzątku, o wszystkim co przyjdzie Ci do głowy Możesz iść 2 ścieżkami: dokumentem lub fabułą
Dokument: to prawdziwa opowieść o życiu jakiejś osoby lub historia, która wydarzyła się naprawdę
Fabuła: to historia zmyślona, opowieść, która w normalnym życiu mogłaby się nie wydarzyć, możesz ją wymyślić jak tylko chcesz, możesz wymyślić bohaterów, miejsca. To historia, która jest bardziej bajką niż prawdą.
TWÓJ FILM MUSI MIEĆ BOHATERA, BOHATERKĘ
Bohaterem lub bohaterką może być ktokolwiek lub cokolwiek, przyjaciółką z przedszkola, chomik lub rower. Jeśli jest to osoba skontaktuj się z nią i zaproś do filmu.
KAŻDY FILM MA SWÓJ GATUNEK
Zastanów się, czy film będzie wesoły, czy smutny, czy ma kogoś rozśmieszyć, czy będziesz poruszać poważne tematy. Możesz zrobić film o przygodach czyli przygodowy, albo bardzo śmieszny czyli komedię, możesz zrobić film o życiu jakiejś osoby, czyli film biograficzny.
JAKĄ TECHNIKĄ ZROBISZ SWÓJ FILM?
Technika to nic innego jak sposób w jaki robi się zdjęcia do filmu.
Możesz sam, sama coś narysować jak w animacji. Możesz również zrobić zdjęcia w domu, mieście, parku, na podwórku. Twój film może być czarno-biały, kolorowy, mieszany. Może być kilkuminutowy, krótkometrażowy do 30 minut lub długometrażowy powyżej 60 minut.
JAK JUŻ TO WSZYSTKO WYMYŚLISZ TO JESZCZE TYLKO PARĘ RZECZY ZOSTAŁO CI DO ZROBIENIA
STWÓRZ SCENARIUSZ
Przelej swoje myśli na papier, rozpisz, jak chciałbyś, by wyglądały sceny, zrób storyboard – o storyboardach przeczytasz na stronie o elementach tworzenia filmu.
W pisaniu scenariusza pomóc może ci ćwiczenie:
Możesz zrobić zdjęcia w miejscach, w których chcesz kręcić sceny z bohaterem, później zrób zdjęcie samego bohatera, wytnij i wklej do zdjęć miejsc. Dzięki temu powstaną kadry i sceny do twojego filmu. Potem takie kadry możesz ułożyć według kolejności, w jakiej chcesz opowiedzieć historię. Dzięki temu stworzysz tzw. drabinkę.
ZASTANÓW SIĘ NAD PRODUKCJĄ FILMU
Musisz zaplanować sobie ze swoim producentem lub producentką:
- w jakim miejscu będziecie robić zdjęcia, gdzie będzie plan zdjęciowy
- ile czasu wam to zajmie
- co wam będzie potrzebne do kręcenia ujęć, jakie przedmioty, elementy, sprzęt, skąd to wziąć
- ile osób i z jakimi umiejętnościami potrzebujecie na planie
- jaką muzykę chcecie wykorzystać
W zaplanowaniu produkcji filmu pomoże ci poniższe ćwiczenie.
Spróbuj na przygotowanym wcześniej scenariuszu zrobionym ze zdjęć dopisać adresy miejsc, gdzie będzie plan filmowy, osoby i sprzęt, które będą potrzebne do zrobienia sceny.
POTRZEBUJESZ TEŻ SPRZĘTU
Musisz zaopatrzyć się w kamerę, mikrofon, statyw, lampy do oświetlenia, klaps, kostiumy i inne potrzebne przedmioty – rekwizyty.
MUSISZ UDOKUMENTOWAĆ POSZCZEGÓLNE SCENY FILMU
W tym pomoże Ci ćwiczenie:
Wybierz się w miejsca, gdzie chcesz kręcić sceny, zrób im zdjęcia z różnych kątów i o różnej porze dnia. Doklej je potem do swojego scenariusza i wybierz to, co najbardziej pasuje do zaplanowanych przez ciebie scen.
NASTĘPNIE ZREALIZUJ ZDJĘCIA DO TWOJEGO FILMU
To moment kiedy wyruszacie całą ekipą i z całym sprzętem w miejsca, gdzie będziecie kręcić sceny. Reżyser ma za zadanie w tym czasie koordynować pracę całej ekipy na planie filmowym. To on czuwa, by wszystko było zgodne ze scenariuszem.
GOTOWE ZDJĘCIA TRZEBA ZMONTOWAĆ
Nagrany materiał zgrywacie do komputera i w programie do montowania składacie film, zgodnie ze scenariuszem. Wybieracie najlepsze ujęcia i usuwacie wszystko co nie pasuje. Czas trwania filmu powinien wpasować się w to, co wcześniej zaplanowaliście.
W dobrym montażu pomoże ci ćwiczenie.
Pokażcie materiał po pierwszym montażu komuś kto nie słyszał nic o waszym filmie. Zapytajcie się, jak go rozumie. Zapiszcie uwagi na kartce i jeśli coś jest nie tak, zmontujcie materiał raz jeszcze. Pamiętajcie, by nie usuwać na trwałe nagranego przez Was w czasie zdjęć materiału, może się jeszcze przydać.
NA KOŃCU TWOJEJ PRACY CZAS NA PREMIERĘ
To najważniejszy moment. Będziecie prezentować wasz film zaproszonym gościom. Po raz pierwszy będzie go oglądała publiczność. To bardzo ważny moment.
3, 2, 1 START!!!!!