Kapitan Morten i Królowa Pająków/Captain Morten and the Spider Queen

Wprowadzenie: Kapitan Morten i królowa pająków jest pełnometrażową lalkową animacją wykonaną z wielkim kunsztem i pietyzmem. Powstawała przez 3 lata w najstarszym we Wschodniej Europie, nieprzerwanie działającym studio animacyjnym Nukufilm w Estonii.

kapitan_morten_i_krolowa_pajakow
kapitan_morten_i_krolowa_pajakow

Kulisy tworzenia filmu można zobaczyć na jednym z przygotowanych przez wytwórnię filmików. Za scenariusz i animowanie lalek było odpowiedzialnych 3 reżyserów Kaspar Jancis, Riho Unt, Henry Nicholson tworzących międzynarodowy zespół. Sam film był też kooprodukcją. Swoją światową premierę miał na festiwalu filmowym w Zagrzebiu – Animafest. Jego producentom, twórcom i opiekunom promocyjnym nie można zatem zarzucić niedbałości w warstwie wizualnej, warsztatowej, czy lobbingowej. Jest jednak coś co nie pozwala mi w pełni zachwycić się Kapitanem Mortenem i jego historią.

kapitan_morten_i_krolowa_pajakow
kapitan_morten_i_krolowa_pajakow

Kategoria wiekowa: 6+
O filmie: bohater filmu Morten ma 10 lat. Marzy, by jak jego tato być kapitanem na statku i pływać po oceanach. Niestety z powodu ciągłej jego nieobecności wychowuje go niezbyt miła Pani Annabelle, która w późniejszej części opowieści zamieni się również w niezbyt miłą Królową Pająków. Pająków, dlatego że Morten nie mogąc jeszcze wyruszyć w rejs buduje swój mały statek, którego załogę tworzą przyniesione przez chłopca owady, a on sam obwołuje się na nim kapitanem.

kapitan_morten_i_krolowa_pajakow
kapitan_morten_i_krolowa_pajakow

Morten myśli tylko o tym, nie zauważając małej Elizy, dziewczynki, która dzieli z nim los bycia pod opieką władczej i nieczułej Annabelle, a która gdyby się tylko zaprzyjaźnili pewnie pomogłaby mu oswoić tęsknotę za ojcem i matką…bo tytułowy Morten nie ma też mamy, podobno zamieniła się w pingwina sic!. I może byłoby ciekawiej gdyby cała akcja skupiła się na dążeniu Mortena do zaprzyjaźnienia się z Elizą…Niestety oprócz tego wątku w całej historii pojawiają się jeszcze inne epizody, które są zaczynane, niedokańczane, na chwilę wprowadzane i zamykane nie do końca jasną konkluzją. Dostajemy chyba jako widzowie za dużo informacji gubiąc sens całości…

kapitan_morten_i_krolowa_pajakow
kapitan_morten_i_krolowa_pajakow

Podsumowanie:Myśląc o filmie, który jest estoński, który pochodzi z chwalonej za edukację Estonii spodziewałam się filmu, w którym będzie widać współpracę edukatorów z twórcami w zakresie tworzenia filmu dla młodego odbiorcy. Niestety ja tego nie znalazłam. Ciekawa jestem jednak, jak dzieci odbierają Kapitana Mortena być może przewrotnie wielość wątków uznają za zaletę. Sami w końcu zaczynają żyć w wielości krótkich historii…

Gdzie można zobaczyć film: w okresie ferii zimowych 2019 będzie w repertuarze kina Kosmos w Katowicach. Dystrybutorem filmu w Polsce jest dział edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Metryczka:
Reżyseria: Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt
Rok produkcji: 2018
Kraj: Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Estonia
Czas: 79 min