Wprowadzenie: Pettson i Findus. Najlepsza Gwiazdka to aktorsko-animowana ekranizacja książki Sveda Nordqvista Goście na Boże Narodzenie.
Z jego książkami jest jak z naszym Bolkiem i Lolkiem, czy Reksiem wszyscy od trzeciego do szóstego roku życia ich znają, śmieją się z ich przygód i uwielbiają oglądać ich na ekranie. Film powstał na konkretne potrzeby, by milusińscy mogli zobaczyć w ruchu nieruchome dotąd postaci z książki. I taki ma być obraz, ma odwzorować świat stworzony w tych książkach bez dodawania dodatkowych atrakcji, bo widzowie tego właśnie oczekują.
Kategoria wiekowa: 4+
O filmie: kot Findus i jego przyjaciel staruszek Pettson mają się dobrze. Mieszkają w domu pełnym zwierząt domowych (jedna z replik domów do odwiedzenia w Skandynawii ), starych sprzętów ogrodniczych, rupieci, urządzeń rolniczych, domowej roboty przetworów. Dużo ze sobą rozmawiają i znają się jak łyse konie. Dogadują się, ale dopiero po serii przekomarzań, mają bowiem dwa odmienne charaktery, niczym ogień i woda. Młody kociak Findus jest pełen życia, żądny przygód, szybki, zwinny, ruchliwy, koleżeński, Pettson z kolei uwielbia bezruch, ciszę i spokój.
Nadchodzą Święta, które dwoje przyjaciół ze względu na odmienność swojego wewnętrznego ja zupełnie inaczej sobie wyobraża… I tu zaczyna się już jakaś filmowa akcja, rozmowy są porzucane na rzecz przygód, bo Findus, mimo wszystko chce spędzić ten czas nie tylko z samym Pettsonem, ale z chmarą znajomych sąsiadów mieszkających niemal w całym miasteczku. Nie wiedząc jak powiedzieć o tym Pettsonowi, by go nie urazić postanawia w tajemnicy przed nim urządzić uroczysty obiad w ich gospodarstwie. Ma nadzieję, że ta niespodzianka przekona staruszka do spędzania czasu z innymi ludźmi i nawiązywania nowych przyjaźni. Kot instynktownie wie, że to właśnie jest najważniejsze.
Cała zatem akcja toczy się wokół organizacji tego wydarzenia w ukryciu przed Pettsonem. Mamy prostą fabułę, ale za to w pełni zrozumiałą i jasną. Nie potrzeba dodatkowych wątków. Każdy wie o co chodzi i wszyscy trzymają kciuki, by się udało. Dlatego też możemy pominąć prostotę animacji, w jakiej został wykonany Findus , jak również teatralność gestów aktorskich, które niczym w niemym filmie są przerysowane i oparte na prostych przeciwieństwach.
Podsumowanie: film spełnia oczekiwania dzieci, które na ekranie chcą się spotkać ze światem wykreowanym w książkach. Pettson i Findus trzymają się swoich pierwowzorów, właściwie są nimi na ekranie. Charakteryzacja odwzorowuje rysunki, a cała scenografia jest odbiciem gospodarstwa z rysunków…mamy zatem za pomocą magii filmu ożywione to, co narysowane.
Gdzie można zobaczyć film: film obecnie jest dostępny w ofercie kinowej. Dystrybutorem filmu w Polsce jest dział edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty
Metryczka:
Reżyseria: Ali Samadi Ahadi
Rok produkcji: Niemcy
Kraj: 2016
Czas: 82 min