Wprowadzenie: film kandydował do Oscara w 2013 roku. Jest zjawiskową, uniwersalną animacją o byciu w świecie, o dorastaniu i poniekąd stara się przemycić subiektywną wizję autora sympatyzującego z organizacjami ekologicznymi. W przypadku animacji zawsze dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są to animacje dla dzieci tworzone z myślą o nich, czy są to filmy dla dorosłych w formie filmu animowanego. W przypadku,, Chłopca i świata” mój namysł nie jest jednoznaczny.
Kategoria wiekowa: 9+
O filmie: tym, co od początku zachwyciło mnie w tym filmie jest animacja, sam rysunek i jego różne formy umieszczone w obrazie. Na przestrzeni kilkudziesięciu minut doświadczyłam tego jak nieograniczona jest wyobraźnia rysownika i jego zespołu tworząca,, Chłopca i świat”. Ogrom pracy włożony w stworzenie świata w ™ filmie jest tytaniczny i rzeczywiście może być dziełem życia. Czasem jednak odczuwało się, że to właśnie forma dyktuje narrację, że jest ona ponad treścią, że to wizja plastyczna jest tym, co ma nam przekazać jakąś ideę. Bo z pewnością film jest nacechowany osobistą wizją reżysera, który nie przechodzi obojętnie wokół ekologii, uczciwego handlu i oddolnych inicjatyw społecznych. I tu właśnie pojawia się moja wątpliwość, czy był to obraz tworzony rzeczywiście dla dzieci? Chyba jednak nie, bo skomplikowana forma i odwołania do zjawisk kulturowych takich jak technokratyzm mogą stać się przeszkodą w odbiorze dla najmłodszych i nieco starszych widzów. Dla mnie treści o dorastaniu odbiera się dobrze, bo jestem już dorosła i nieco więcej przeżyłam, ale młody człowiek może zgubić się w niuansach i elipsach zastosowanych w narracji, a skomplikowana kreska może wydać się na tyle trudna, że będzie go nużyć. Jest to zatem dzieło dla dorosłych wykorzystujących motyw dorastania do opowiedzenia o życiu człowieka. Piękne rysunki i dobrze dobrana muzyka sprawiają, że nie da się,, Chłopcem i światem” nie zachwycić.
Podsumowanie: dla mnie jest to film tworzony dla dorosłych i z perspektywy dorosłego. Chciałabym tutaj wystąpić jako obrońca filmów tworzonych z myślą o dzieciach i nie wrzucaniu każdej animacji w pojemny worek kina familijnego. Nie do końca,, Chłopiec i świat” jest filmem bez ograniczeń. Jane, może pójść na niego i 9-latek, ale później trzeba z nim porozmawiać o tym, co działo się na ekranie, czego nie rozumie i co wydało mu się dziwne. Jeśli nie mamy na to czasu, warto ten czas znaleźć i porozmawiać z młodym widzem, którego zabieramy na seans.
Gdzie można zobaczyć film: film pod angielskim tytułem,, Boy and the world” można kupić na DVD.
Strona filmu: http://omeninoeomundo.blogspot.com
Metryczka:
Reżyseria: Alê Abreu Rok produkcji: 2013 Kraj: Brazylia Czas: 80 min