Wprowadzenie: Jest to historia o chłopcu, który zamienił się w białego niedźwiedzia, oparta na legendzie jednego z plemion Eskimosów żyjących na Grenlandii. o niedźwiedziu.
Drengen der ville gore det umulige
Kategoria wiekowa: 7+
-ze względu na długość filmu i początkową scenę kiedy rodzi się dziecko i mam jest naga, co niektórych może zdziwić, dla tych, którzy jednak uważają, że to nic zdrożnego proponuję kategorię wiekową 5+
O filmie: filmowa opowieść o mitycznym dziecku zaczyna się od pewnego zdarzenia. W zimowy dzień rodzi się dwóch synów, małe dziecko w eskimoskiej chacie i mały niedźwiadek niedaleko góry lodowej. Niestety tylko jeden zapłacze dając radość swoim rodzicom. Dusza drugiego unosząc się z wiatrem będzie szukała dla siebie domu. I znajdzie go właśnie w żyjącym dziecku eskimosów. Instynktownie to wyczuwając niedźwiedzie postanawiają odzyskać swoje stracone młode i porywają ludzkie niemowlę.
Zwierzęta postanawiają wychowywać go tak jak niedźwiedzia. W magiczny sposób dziecko rozumie ich mowę. Pojawiają się też przyjaciele-zwierzęta i pierwsza niedźwiedzia miłość na horyzoncie.
Nagle to wszystko zostaje zachwiane. Ludzki ojciec odnajduje chłopca i chce wpisać go na nowo w człowieczy świat. Okazuje się to jednak niemożliwe, serce chłopca stało się już sercem niedźwiedzim. Chłopiec nie umie tego wytłumaczyć. Jedyne co mu pozostało to wiara w uniwersalną miłość, która jego rodzicom pozwoli mu na niezatrzymywanie go w domu.
Bardzo mocnym punktem jest muzyka, która w całości oparta jest na ludowych pieśniach rdzennych mieszkańców Grenlandii. Reżyserowi świetnie udało się połączyć te dwa wymiary. Dzięki temu eskimoska kultura ożywa na ekranie, staje się swoją opowieścią, która nie jest przeinaczona, przefiltrowana przez inną kulturę.
Ludy polarne od zawsze były mocno związane z przyrodą, ze światem natury. Żyjąc daleko od cywilizacji właśnie tam szukały swojej tożsamości. Nie dziwi zatem fakt, że chłopiec bardziej chciał być niedźwiedziem niż człowiekiem. Natura w tym przypadku okazał się łaskawa i pozwoliła mu na przetrwanie, nie wiadomo tylko na jak długo, bo losy życia jako dorosłego polarnego niedźwiedzia nie są już opowiedziane w filmie.
Film ten jest też pierwszym filmem, który pojawił się w grenlandzkiej wersji językowej. Co jeszcze bardziej podkreśla jego przynależność do świata gór lodowych i krainy bieguna północnego.
Podsumowanie: jak dla mnie jest to piękna i mądra opowieść o życiu. Świetnie zilustrowana przez Jannika Hastrupa, reżysera należącego do grona najlepszych duńskich rysowników animacji filmowej.
Metryczka:
Reżyseria: Jannik Hastrup Rok produkcji: 2002 Kraj: Dania, Francja Czas: 75 min